Šahovski sat – FIDE pravila

TAKMIČARSKA PRAVILA IGRE

Član 6: Šahovski sat
6.1 ‘Šahovski sat’ znači sat sa dva pokazivača vremena, međusobno povezani na način da samo jedan od njih može da radi u istom trenutku. ‘Sat’ u Zakonima šaha znači jedan sat sa dva prikaza vremena. Svaki put kada istekne vreme na displeju se pojavi ‘zastavica’.
‘Flag-fall’ znači istek vremena dodeljenog igraču.
6.2 Rukovanje šahovskim satom:
6.2.1 Tokom partije svaki igrač, nakon što je završio svoj potez na šahovskoj tabli, pauzira svoj sat i pokreće sat svog protivnika (odnosno, on/ona će pritisnuti svoj sat). Ovo ‘završava’ potez. Pomeranje je takođe završeno ako:
6.2.1.1 potez završava igru (videti članove 5.1.1, 5.2.1, 5.2.2, 9.2.1, 9.6.1 i 9.6.2), ili
6.2.1.2 igrač je napravio svoj sledeći potez, kada njegov/njen prethodni potez nije završen.
6.2.2 Igraču mora biti dozvoljeno da pauzira svoj sat nakon što je napravio svoj potez, čak i nakon što je protivnik napravio svoj sledeći potez. Vreme između poteza na šahovskoj tabli i pritiskanja sata smatra se delom vremena dodeljenog igraču.
6.2.3 Igrač mora pritisnuti svoj sat istom rukom kojom je napravio svoj potez. Zabranjeno je igraču da drži prst na satu ili da ‘lebdi’ nad njim.
6.2.4 Igrači moraju pravilno rukovati satom. Zabranjeno je nasilno pritiskati, podizati, pritisnuti sat pre pomeranja ili prevrnuti. Nepravilno rukovanje satom će se kazniti u skladu sa članom 12.9.
6.2.5 Samo igrač čiji sat radi može da podešava-popravlja-namešta figure.
6.2.6 Ako igrač nije u mogućnosti da koristi sat, igrač može obezbediti pomoćnika koji mora biti prihvatljiv za arbitra da izvrši ovu operaciju. Njegov/njen sat će arbitar podesiti na pravičan način. Ovo podešavanje sata ne važi za sat igrača sa invaliditetom.
6.3 Određeno vreme:
6.3.1 Kada se koristi šahovski sat, svaki igrač mora da izvrši minimalan broj poteza ili sve poteze u dodeljenom vremenskom periodu uključujući bilo koju dodatnu količinu vremena koja se dodaje svakim potezom. Sve ovo mora biti unapred navedeno.
6.3.2 Vreme koje je igrač uštedeo tokom jednog perioda dodaje se njegovom/njenom raspoloživom vremenu za sledeći period, gde je primenljivo. U režimu odlaganja vremena oba igrača dobijaju dodeljeno ‘glavno vreme za razmišljanje’. Svaki igrač takođe dobija ‘fiksno dodatno vreme’ sa svakim potezom. Odbrojavanje glavnog vremena za razmišljanje počinje tek kada istekne fiksno dodatno vreme. Pod uslovom da igrač pritisne svoj sat pre isteka fiksnog dodatnog vremena, glavno vreme za razmišljanje se ne menja, bez obzira na proporciju korišćenog fiksnog dodatnog vremena.
6.4 Odmah nakon pada zastave, moraju se proveriti uslovi iz člana 6.3.1.
6.5 Pre početka partije, arbitar će odlučiti gde se postavlja šahovski sat.
6.6 U vreme određeno za početak partije, beli sat se pokreće.
6.7 Podrazumevano vreme:
6.7.1 Pravilnik takmičenja će unapred odrediti dozvoljeno vreme kašnjenja na partiju. Ako to vreme nije navedeno, onda je nula. Svaki igrač koji dođe na šahovsku tablu posle određenog vremena gubi partiju osim ako sudija ne odluči drugačije.
6.7.2 Ako propisi događaja određuju da dozvoljeno kašnjenje nije nula i ako nijedan igrač nije prisutan u početku, beli gubi sve vreme koje je proteklo do njegovog/njenog dolaska, osim ako pravilnik ne određuju drugačije ili ako sudija ne odluči drugačije.
6.8 Smatra se da je zastavica pala kada sudija uoči tu činjenicu ili kada je bilo koji igrač dao valjanu tvrdnju u tom smislu.
6.9 Osim kada se primenjuje jedan od članova 5.1.1, 5.1.2, 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, ako igrač ne završi propisani broj poteza u dodeljenom vremenu, taj igrač gubi partiju. Međutim, partija je nerešena ako je pozicija takva da protivnik ne može matirati kralja igrača bilo kojom mogućom serijom legalnih poteza.
6.10 Podešavanje šahovskog sata:
6.10.1 Svaki pokazatelj dat šahovskim satom smatra se konačnim u odsustvu bilo kakvog evidentnog defekta. Šahovski sat sa evidentnim nedostatkom zamenjuje sudija, koji će najbolje proceniti vreme koje treba da bude prikazano na zamenskom satu.
6.10.2 Ako se tokom partije utvrdi da je podešavanje jednog ili oba sata pogrešno, bilo koji igrač ili sudija će odmah zaustaviti šahovski sat. Sudija će postaviti ispravnu postavku i prilagoditi vremena i brojač poteza, ako je potrebno. On/ona će koristiti svoju najbolju procenu kada određuje podešavanja sata.
6.11.1 Ako partija treba da se prekine, sudija će pauzirati šahovski sat.
6.11.2 Igrač može pauzirati šahovski sat samo da bi zatražio pomoć sudije, na primer kada je došlo do promocije, a potrebna figura nije dostupna.
6.11.3 Sudija odlučuje kada će igra ponovo da počne.
6.11.4 Ako igrač pauzira šahovski sat da bi zatražio pomoć sudije, sudija će utvrditi da li je igrač imao valjan razlog za to. Ako igrač nema valjanog razloga za pauziranje šahovskog sata, igrač će biti kažnjen u skladu sa članom 12.9.
6.12.1 Ekrani, monitori ili demonstracione table koje prikazuju trenutnu poziciju na šahovskoj tabli, poteze i broj napravljenih/izvršenih poteza, kao i satovi koji takođe pokazuju broj poteza, dozvoljeni su u sali za igru.
6.12.2 Igrač ne može podneti zahtev oslanjajući se samo na informacije prikazane na ovaj način.

Lokacije škole šaha:

Novi Beograd – Zemun:
blok 11c, kod Hotela Jugoslavija

Novi Beograd – blok 63:
blok 63 – ulica Gandijeva 142

Rakovica – Vidikovac:
Susedgradska 26b

Čukarica – Žarkovo:
Trgovačka broj 7 (na spratu, lokal broj 7)

Banovo brdo
Požeška 79 – Tržni centar City Hall

Prvi srpski šahovski savez

Šahovski klub „Kralj“

Tamo negde klub jedan postoji,
Tamo negde treniraju drugari moji,
Klub naš Kralj se zove,
I uvek primamo drugare nove.

Od pešaka do dame,
Uvek ćeš imati Mariju da ti potapše rame,
Marija i Igor naši su treneri,
Osvetliće ti put kao čudesni fenjeri.

San svakog pešaka je da postane dama,
A deci da vežbaju sa nama,
Ako počneš vredno da treniraš,
Postaćeš velemajstor, nemoj da se nerviraš.

Od topa što po linijama bije,
I lovca što po dijagonali vreba,
Kada pomisliš da ti šah u srcu nije,
Seti se da ti on ustvari treba.

Pešačka struktura naših đaka,
Tako je silna, tako je jaka,
Čak iako ti zadrhti šaka,
Svaka pobeda postaje laka.

Iako iz pobede naučimo malo,
Mnogo nam je do nje stalo,
Kao što svakom kralju treba dama,
Tako i pobeda ostaje u nama.

Autori: Lazar Cvetković, Đorđe Stanisavljević, Aleksa Sekulić, Veljko Milosavljević i Uroš Djankovic